Dəqiq olmayan məlumatlara görə, bu ölkədəki azərbaycanlıların sayı 2.000.000 nəfərdir. Onların ən azı 1.400.000 nəfəri Azərbaycan Respublikası vətəndaşıdır. Rusiya onlardan əsasən iki yolla istifadə edə bilər:
- Rusiya Federasiyasında yaşayan yüz minlərlə Azərbaycan vətəndaşının qısa vaxt ərzində deportasiya olunması. Amma bu addım Rusiyanın özünə də ziyan vuracağuna görə, mümkündür ki, ona əl atılmayacaq...
- Rusiya Federasiyasında yaşayan azərbaycanlıların, xüsusilə Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının rus ordusuna kütləvi şəkildə səfərbər edilməsi. Burada da tarixə nəzər salmaq zəruridir. 1920-ci il aprelin 27-də Azərbaycanı işğal edən XI Qırmızı Ordunun önündə keçmiş türk zabitləri və azərbaycanlı bolşeviklər gəlmişdilər...
Vətəndaşlarının əhəmiyyətli bir hissəsinin qonşu və rəqib dövlətin ərazisində yaşaması istənilən ölkə üçün potensial təhlükə və təhdiddir.
“35 ildir müstəqilliyini yaşayan hər üç ölkədə (düzdür, Gürcüstan və Ermənistanda bu proses başladılıb, amma yarımçıq qalıb) Lüstrasiya qanunu qəbul edilməyib, keçmiş imperiya “KQB”-nin arxivləri açılmayıb, hələ də yetərli dərəcədə təsirə malik Rusiya “5-ci kalonu” və agentura şəbəkələri fəaliyyət göstərir. Belə bir şəraitdə Moskvanın Cənubi Qafqazdan çıxmasından danışmaq tez deyilmi?..” sualını isə tədqiqatçı belə cavablandırıb:
“Lüstrasiya prosesinin bəzi ölkələrdə yarımçıq qalması, yaxud bu barədə qanunun, ümumiyyətlə, qəbul edilməməsi həm obyektiv, həm də subyektiv səbəblərlə bağlıdır. İstənilən halda bir məsələni nəzərə almalıyıq ki, SSRİ dövründə yüksək dövlət və partiya vəzifələri tutmuş şəxslərin sayı təbii səbəblərə (yaş həddinə çatma, sağlamlığın itirilməsi, ölüm, xaricə köçmə və s.) görə artıq xeyli azalıb. Azərbaycan SSR DTK arxivlərinin açılmasına gəlincə, bunun cəmiyyətə yalnız müəyyən mənəvi-psixoloji təsiri ola bilər. Lakin həmin təsirin özü də bir qədər mübahisəlidir. Məsələn, xalq biləcək ki, 1937-ci ildə onun bir sevimli ziyalısı digər sevimli ziyalısının, yaxud filankəsin ulu babası (artıq babası da yox!) filankəsin ulu babasının üzünə durub, “donos” yazıb və s.
Agentura şəbəkəsi və onlar barədə arxivlərə gəlincə, qeyd etməliyik ki, onların açılması elə də asan və sadə iş deyil. Məsələ burasındadır ki, sovet dövründə aşağıdakı xüsusi xidmət və hüquq-mühafizə orqanları Azərbaycan SSR ərazisində spesifik fəaliyyətlə məşğul olublar:
- SSRİ DTK-nın mərkəzi aparatının I idarəsi - kəşfiyyat;
- SSRİ DTK-nın mərkəzi aparatının II idarəsi - əks-kəşfiyyat;
- SSRİ DTK-nın mərkəzi aparatının III idarəsi - hərbi əks-kəşfiyyat;
- SSRİ DTK sərhəd qoşunlarının kəşfiyyat şöbələri;
- SSRİ DTK sərhəd qoşunlarının əks-kəşfiyyat şöbələri;
- SSRİ Müdafiə Nazirliyinin Baş Kəşfiyyat İdarəsi;
- SSRİ Daxili İşlər Nazirliyinin mərkəzi aparatının əməliyyat strukturları.
Onların heç biri Azərbaycan SSRİ-nin dövlət orqanları (DTK və DİN) qarşısında heç bir hesabat vermir, malik olduqları şəbəkəni açıqlamırdı. Sözügedən qurumların hamısının arxivləri Rusiyada yerləşirdi. Azərbaycan SSR DTK-nın arxivlərində qeydiyyatda olan şəxslərin əksəriyyəti isə, yəqin ki, 1991-ci ildən sonra müstəqil Azərbaycanın təhlükəsizliyinin təmin olunmasında iştirak etmişlər. Çox güman ki, məhz bu səbəblərə görə, hətta Əbülfəz Əliyevin prezidentliyi dönəmində də sözügedən arxivlərin açılması məqsədəuyğun sayılmamışdı...
2011-ci il iyun ayında Gürcüstan Parlamenti "Azadlıq Xartiyası"nı qəbul edərək aşağıdakı şəxslərin icra və məhkəmə hakimiyyəti orqanlarında həlledici vəzifələrə təyin edilə (seçilə) bilməyəcəyini göstərdi:
“1925-ci il fevralın 25-dən 1991-ci il aprelin 9-dək keçmiş SSRİ xüsusi xidmət orqanlarının məxfi əməkdaş və ya zabitləri olmuş, Gürcüstan müstəqilliyinə qovuşduqdan (9 aprel 1991-ci il) sonra ölkənin xüsusi xidmət orqanları ilə məxfi əməkdaşlıqdan imtina etmiş şəxslər”.
Göründüyü kimi, Mixeil Saakaşvilinin prezidentliyi dövründə Gürcüstanda qəbul edilmiş qanuna əsasən, lüstrasiya yalnız müstəqil Gürcüstanın xüsusi xidmət orqanları ilə əməkdaşlıqdan imtina etmiş agent və zabitlərə tətbiq olunurdu.
Nəticə: