“Azərbaycanın iqtisadi cəhətdən Rusiyadan heç bir asılılığı yoxdur. Əksinə, bütün nankorluqlarına baxmayaraq, biz onu bacardığımız qədər ayaqda tuturuq...”
“35-ci ildir müstəqilliyini yaşayan hər iki ölkədə Lüstrasiya qanunu qəbul edilməyib, keçmiş imperiya “KQB” arxivləri açılmayıb, hələ də yetərli dərəcədə təsirə malik Rusiya “5-ci kalonu” və agentura şəbəkələri fəaliyyət göstərir...”
“Casus şəbəkələri də bir dövlətin fundamentinə basdırılmış “minalar”dır. Təbii ki, Rusiya o siyahıları bizə verməz və dövlətimizi yanıltmaq üçün saxta “mina” siyahısı tutub qarşımıza qoyar, bizi başqa istiqamətlərə yönəldər...”
ABŞ vitse-prezidenti Ventsin Ermənistan və Azərbaycana səfərlərindən və hər iki dövlətlə bir sıra sənədlər imzalanmasından sonra bir sıra həm yerli, həm xarici şərhçilər deyir ki, artıq Rusiyanın Cənubi Qafqazdan əli tamamilə üzüldü. Bəs görəsən, bu fikir reallığa nə qədər uyğundur? Rusiya Güney Qafqazdan belə asanlıqla əl çəkəcəkmi? Yəqin ki, bu prosesin qarşısını almaq üçün Kreml hansısa tədbirlərə əl atacaq?.. Ən azı onu nəzərə almaq lazımdır ki, hələ də Ermənistanın iqtisadi cəhətdən, o cümlədən qaz, elektrik enerjisi və dəmir yolları qovşaqlarının Rusiyaya bağlı olması faktı var. Azərbaycanın da Moskvadan müəyyən dərəcədə iqtisadi asılılığı var. Həmçinin 35-ci ildir müstəqilliyini yaşayan hər iki ölkədə Lüstrasiya qanunu qəbul edilməyib, keçmiş imperiya “KQB” arxivləri açılmayıb, hələ də yetərli dərəcədə təsirə malik Rusiya “5-ci kalonu” və agentura şəbəkələri fəaliyyət göstərir. Belə bir şəraitdə Moskvanın Güney Qafqazdan çıxmasından danışmaq tez deyilmi?..
Mövzu ilə bağlı Moderator.az-ın suallarını cavablandıran siyasi şərhçi Heydər Oğuz Ermənistana nisbətən Azərbaycanın Rusiyadan daha az asılı olduğunu dilə gətirib. Onun fikrincə, Azərbaycan xüsusilə son illər iqtisadi cəhətdən Rusiyadan asılılığını böyük ölçüdə azaldıb: